Menu Zavřeno

Přírodní rezervace Razovské tufity se nachází v rozsáhlém opuštěném lomu v blízkosti obce Razová, v sousedství vodní hladiny. Lom byl v roce 1997 vyhlášen chráněným územím pro zachování obnažených výchozů tufitů a teplomilných rostlin.

Tufity jsou pevný sopečný nános popele a písku a představují převážně lapillové a pískové tufity s podílem vulkanické složky.

I když sem nevede turistické značení, lom najdete snadno. Projedete obcí Razová ve směru ke Slezské Hartě. V blízkosti poslední autobusové zastávky je dostatečně velká plocha pro parkování. K pokračování v jízdě brání zákazová značka.

K mostu přes Razovský potok chybí sotva pět set metrů. Tady už jsou směrovky i první informační tabule. Dalších pět set metrů odtud, při vstupu do chráněného území, najdou turisté, kteří mají ve svých mobilních telefonech staženu příslušnou aplikaci, na sloupku taggy (čtvercové kódy). Po vyfotografování kódu a potvrzení spojení se v jejich telefonu otevřou detailní informace o daném místě. Pokud takovou aplikaci ve svém mobilu nemáte, nemusíte smutnit. Podrobných informací je na příslušných tabulích dostatek.

Procházka lomem je až neskutečně romantická. V centru památky nechybí odpočívadlo a spousta modřínů je soustředěna právě v jeho okolí. A jak že tufity vlastně vznikly? Lávový proud z Velkého Roudného vyplnil údolí řeky Moravice a sopečné vyvřeliny byly vypláchnuty vzdutými vodami.

Tufity, lehké a dobře opracovatelné, byly těženy od 14. století jako stavební materiál. Hladké stěny lomu svědčí o řezání velkých desek a bloků pilou. Tufity byly použity mimo jiné také na stavbu arkád bruntálského zámku.

V Razové se s tímto materiálem můžete setkat na každém kroku. Najdete tu mohutnou ohradní zeď, která byla postavena z tufitových kvádrů na ochranu přilehlé komunikace před bočním sesuvem nebo třeba statek s celou řadou stavebních prvků z tufitu. Místa jsou označena tabulkami a podrobným popisem, takže je nemůžete minout.