Menu Zavřeno

První dětský ráj v Jeseníkách otevírá své brány. Je umístěný v Bludově, v podhůří Jeseníků a nese název Pradědovo dětské muzeum.

„Stěžejní část expozic představuje vesnice Pradědovo s dřevěnými domečky, v nichž se ukrývá hokynářství nebo hostinec. Děti si mohou hrát uvnitř domečků i pobíhat okolo,“ popisuje autorka ojedinělého místa pro děti Tereza Schreiberová.

Ve vesnici žije čarodějnice, mlynář a nechybí zde ani nádraží. Děti tak mohou malovat do mouky, vypravovat vláčky nebo servírovat na stůl v hostinci regionální jesenické plyšové pokrmy. Ty jsou v muzeu k dispozici i pro dospělé, nikoliv však na hraní, ale opravdové místní dobroty k ochutnání.

Muzeum tvoří venkovské stavení s mnoha místnostmi a zákoutími, děti se mohou schovat v pohádkárně, pro ty nejmenší je připravena batolárna. Děti se během pobytu seznámí se zdejšími slavnými rodáky jako například Ondřejem Bankem, Simonou Babčákovou či Janem Haubertem, kteří věnovali muzeu svůj specifický předmět.

Nechybí zde ani jesenické legendy, duchové a vládci hor. Expozice připomenou i zajímavosti z jesenické přírody a vše, co je na horách pod Pradědem zajímavé. Nechybí zde rozlehlá zahrada o velikosti dva tisíce metrů čtverečních. V Pradědově dětském muzeu je stále co dělat, ať prší nebo svítí slunce.

Unikátní muzeum spojuje poznávání s hrou a dobrodružstvím. Děti se za slunečných dní mohou vydovádět na velkém přírodním venkovním hřišti. Jeho součástí je rozsáhlé vodní dílo – soustava prvků pro oblíbené dětské cákání, rachtání a jiné vodní radovánky. Mezi venkovní lákadla patří i dřevěný tunel, lanovka, největší bubno-xylofon ve střední Evropě nebo soustava podzemních telefonů.