Menu Zavřeno

Moderní a přitom starobylé, ojediněle přebudované lázně obklopené horskou přírodou – to je Karlova Studánka. Leží v panenské přírodě na východní straně nejvyšší hory Jeseníků Pradědu, v údolí horské říčky Bílé Opavy, a pyšní se nejčistším vzduchem ve střední Evropě.
Lázně jako z pohádky
Roubené budovy ovlivněné empírem, které pamatují založení lázní, stojí v Karlově Studánce dodnes. V parcích a na úbočích zalesněných svahů najdete lázeňské penziony a pavilony, geologickou expozici hornin z oblasti Jeseníků, umělý vodopád, kavárny i výletní restaurace.

První přírodní expozici v ČR vybudovanou v roce 1991 najdete v areálu léčebných lázní Karlova Studánka, kde si prohlédnete geologický vývoj celého Jesenicka. Na začátku naučné stezky u domečku se suvenýry si na informační tabuli přečtete zajímavosti o geologii celé Jesenické oblasti. Je zde umístěno 310 exponátů na jednom místě, na ploše půl hektaru, v délce 0,2 km. Zaujmou zde několikatunové balvany a jiné horniny, které jsou upraveny v parčíku v blízkosti bývalého hotelu Hubert, naproti parkoviště nad vodopádem. V obchůdku s minerály a drahokami si na památku můžete vybrat nějaký suvenýr nebo kamínek sebou domů, opravdu najdete zde mnoho zajímavého.

Umělý vodopád, který je jednou ze zajímavostí Karlovy Studánky, byl vybudován koncem 19. století pro potřebu lázní. Vodopád vznikl odkloněním toku řeky Bílé Opavy do nezpevněného a otevřeného koryta o délca cca 850 metrů. Vodopád, jehož výška je cca 20 metrů se nalézá v lokalitě „U Huberta“ na okraji Karlovy Studánky. V místě je umístěna infotabule Naučné stezky Bílá Opava.