Jesenická běžecká Magistrála nabízí snad vše, co je pro milovníky bílé stopy přitažlivé - holé pláně, hluboké lesy, daleké výhledy, sjezdy i výstupy a občerstvení. Trasa je dobře značena turistickými značkami a zimním tyčovým značením.Nejvhodnějším nástupním místem je Ramzovské sedlo (snadno dostupné vlakem). Pro výstup na Šerák (1 351 m.n.m.) se nabízí lanová dráha Bonera a pro zdatnější běžkaře je k dispozici úsek na Černavu a dále na rozcestí pod Šerákem. Odměnou jim jsou nádherné výhledy na Keprník, Vozku a do údolí říčky Branná. Pod vrcholem Šeráku se nachází první „občerstvovací stanice“ - Chata Jiřího. Hřebenovka dále pokračuje na Keprník (1 423 m.n.m., na vrcholu je nádherný kruhový výhled na Jeseníky, Beskydy i Krkonoše.) Z holého temene vede sjezd po náročném, často namrzlém terénu k rozcestí Trojmezí, odtud je již jen kousek k Vřesové studánce pod vrcholem Červené hory (1 333 m.n.m.) a dále na Červenohorské sedlo.
Ze sedla lze zvolit na Švýcárnu dvě trasy. Po červené turistické vede cesta přes sjezdovky severních svahů Skiareálu Červenohorské sedlo (buďte zde proto opatrní) na Klínovec a Výrovku (v zimě může být tento úsek uzavřen). Úsek je v oblasti Malého a Velkého Jezerníku (1 304 m.n.m.) členitý, s rovinatými úseky a prudkým stoupáním. Za větrného počasí zde velmi silně fouká! Tato trasa se setkává s tzv. starou cestou ze sedla (bývá strojově upravena až na Ovčárnu), která vede po modré turistické trase, přes rozcestí Kamzík.Na Kamzík se lze dostat zkratkou, ze spoje mezi červenou a modrou pod Výrovkou. Tuto zkratku doporučujeme jen v případě projetí a zdatnějším běžkařům. Za nepříznivého počasí Vás totiž skutečně prověří. Ze Slatí je to již kousek na chatu Švýcárna, která znaveným běžkařům poskytuje útulné prostředí. K Pradědu Vám v tuto chvíli zbývá 3,5 km.
Po pohodovém sjezdu na Ovčárnu (nezapomeňte se podívat na Praděd, je to z rozcestí jen kilometr) Vás čeká strmý výstup na Petrovy kameny (1 446 m. n.m.) a následuje nejkrásnější část magistrály po jižním hřebeni. Z jeho holých plání se naskýtají úchvatné pohledy. Celý úsek je v exponovaných místech označen tyčemi, zejména za mlhy a nepříznivého počasí se vyplatí je sledovat a vyvarovat se odbočení. Po levé straně totiž číhají na nepozorné či nezodpovědné běžkaře lavinové svahy Velké a Malé Kotliny.Hřebenovka vede přes Vysokou holi (1 462 m.n.m.), Kamzičník, Máj a Jelení hřbet na Bridličnou horu, Jelení studánku, Pecný (1 333 m.n.m.), Ztracené kameny (ke kterým se váže pověst) a dále na Skřítek. Od Jelení studánky končí červené značení a dále pokračuje zelená. Sjezd od Ztracených kamenů na Skřítkek je místy velmi prudký a náročný. Přes Skřítek projíždí autobusové spoje (v sezóně lze využít k dopravě tzv. skibusy. Ze Skřítku nás magistrála zavede na Rabštejn a dále po hřebeni Hraběšické hornatiny vede lesy zelená značka. Po úbočí Černých kamenů (952 m.n.m.) se spouští Malínským lesem k silnici a do Nového Malína, který leží 4 km na jihovýchod od Šumperka.Pro zakončení hřebenovky je možno využít od sedla Hvězda žlutou značku do Šumperka, která je značená zimními lyžařskými směrovkami jako zimní cesta Skřítek - Šumperk. Jde o mírný úsek vedoucí po širokých lesních cestách a bývá častěji projet.