Menu Zavřeno

Start:OvčárnaDélka:12 km (s Pradědem 14)
Náročnost:střední
Upravované:čátečně (cca 12 km)
Nejvyšší bod:Praděd - 1 492 m.n.m.
Nejnižší bod:Kouty n. Desnou - 606 m.n.m.
Převýšení:886 m

Jedna ze sředně náročných (ve směru z Koutů nad Desnou), avšak na zážitky z nejbohatších běžeckých tras v Jeseníkách. Není snadnější cesty, jak se na čertovských prkýnkách dostat až na nejvyšší vrchol Jeseníků – Praděd (1 492 m.n.m.)Rozhled, který se z vrcholu (či vyhlídkové plošiny ve výšce 1 563 m.n.m.) nabízí stojí opravdu za to. Za příznivého počasí není vzácností spatřit pohoří Malá Fatra a Tatry. Za nepříznivého počasí jsou běžkaři rádi, když vidí tyčové značení. Do nástupního místa na Ovčárnu se lze pohodlně dostat skibusy.

Celý úsek (až na kilometr z rozcestí pod Pradědem na vrchol a někdy z Petrovky do Koutů) bývá pravidelně strojově upraven. Dálnice z Ovčárny je opravdovou lahůdkou pro lyžaře všech výkonnostních stupňů a na dva a půl kilometru dlouhém úseku k rozcestí pod Pradědem poskytuje dostatek prostoru, jak ke sportovním výkonům, tak ke kochání se nad panoramaty Hrubého Jeseníku. Dále pokračuje upravená dálnice na chatu Švýcárna. Z rozcestí pod Pradědem je to na vrchol pouhý 1 km a úsek bývá projetý běžkaři. Za špatného počasí jistě oceníte tyčové značení (viz. foto). Pokud se vydáte rovnou na Švýcárnu, čeká Vás 2,5 km pohodového sjezdu a pro znavené také občerstvení.
Po 500 metrech se od Švýcárny dostanete na rozcestí Slatě. Doporučujeme sledovat zelenou turistickou na Kamzík. Červená Vás zavede na Červenohorské sedlo náročnou hřebenovkou s velmi prudkými sjezdy. Z Kamzíku se lze také dostat na sedlo, my však budeme sledovat i nadále zelenou na Petrovku (zde někdy končí strojově upravovaný úsek), ze které Vás čeká nádherný, 3,5 km dlouhý, sjezd do Koutů nad Desnou k chatě Pelikán.K zastávce autobusu je to cca 50 m. K železniční stanici lze dojít po silnici (cca 2 km) nebo přejít cestu a chatovou osadou pod Šindelnou horou dojet k hotelu Musil (odtud je to k vlaku 1 km).